DACIA KULÜBÜ Türkiye'nin Tek Dacia Paylaşım Platformu Solenza - Logan - Mcv - Sandero - Stepway - Duster
Otomatik Garaj Kapısı ve Garaj için Tavsiyeler - Yazdırılabilir Sürüm

+- DACIA KULÜBÜ Türkiye'nin Tek Dacia Paylaşım Platformu Solenza - Logan - Mcv - Sandero - Stepway - Duster (http://www.daciakulubu.com)
+-- Forum: DACİA KULUBU (/forumdisplay.php?fid=8)
+--- Forum: Chat - Cafe (/forumdisplay.php?fid=10)
+--- Konu: Otomatik Garaj Kapısı ve Garaj için Tavsiyeler (/showthread.php?tid=3392)

1 2 3 4

RE: Otomatik Garaj Kapısı ve Garaj için Tavsiyeler - Ertuğrul TAKIR - 04-04-2012 00:27 AM

Smile Kolay gelsin kolay gelsin

tüm yorgunluğun arabayı park edince geçeçek Smile şöyle bir bakacaksın bu işide yaptık diyeceksin

kendi kendine ne yorgunluk kalacak ne başka birşey Smile

RE: Otomatik Garaj Kapısı ve Garaj için Tavsiyeler - becoca - 04-04-2012 00:41 AM

(04-04-2012 00:27 AM)Ertuğrul TAKIR demiş ki:  Smile Kolay gelsin kolay gelsin

tüm yorgunluğun arabayı park edince geçeçek Smile şöyle bir bakacaksın bu işide yaptık diyeceksin

kendi kendine ne yorgunluk kalacak ne başka birşey Smile

Hiç yardıma geleyim yok Smile Geçecek geçmeye de Smile Ellerim hep yara Smile Her yeri su topladı Smile

RE: Otomatik Garaj Kapısı ve Garaj için Tavsiyeler - Ertuğrul TAKIR - 04-04-2012 01:54 AM

Smile Smile

RE: Otomatik Garaj Kapısı ve Garaj için Tavsiyeler - ALİ BEDİR - 04-04-2012 13:01 PM

Smile Smile
kolay gelsin hadi az kaldı

RE: Otomatik Garaj Kapısı ve Garaj için Tavsiyeler - becoca - 04-04-2012 22:08 PM

Siz siz olun. Ufacık dediğiniz tuvaleti kırıp yeniden yapmaya kalkmayın. 2 Günde zor bitirdik. Duvarı ,sıvası , şapı Smile 320 Tugla gitti minnacık yere Bu ne yaw Smile

Ellerim zımpara gibi oldu. Yarın su zımparası yapmayı duşunuyorum. Azcık düzelsin ellerim Smile

RE: Otomatik Garaj Kapısı ve Garaj için Tavsiyeler - ufuksaka - 04-04-2012 22:15 PM

zor işler bunlar bayram kırmak dökmek yapmak yorucu işler.

RE: Otomatik Garaj Kapısı ve Garaj için Tavsiyeler - becoca - 04-04-2012 22:41 PM

Yok abim yorucu değilde. Ben nereden baksan 5 senede (2 ay hariç) Bu tarz ağır iş yapmadım.

Kollar falan hepten zayıf Smile Birden yüklenince

Ama olsun yaptığımız iş güzel oluyor.

Bizde çok bilmişler gelip muhalefet olmasa daha da güzelde. Neyse birine patlamadan şu işleri bitirirsek sıkıntı yok Smile

RE: Otomatik Garaj Kapısı ve Garaj için Tavsiyeler - ufuksaka - 04-04-2012 22:48 PM

o tip işlerde karışan cok olur yok surasını sölep burası böyle olsun sinir bozmakdan başka bi şey değil takma kafana iş biter nasıl olsa kalbleri kırılmasın sonucda

RE: Otomatik Garaj Kapısı ve Garaj için Tavsiyeler - becoca - 06-04-2012 01:07 AM

Bugun garajın duvarını ördüm. Son bi gazla babam ı kandırıp tuğladan yaptık duvarı (Pimapenden yapacaktık)

1 Saatte 4 x2 metre duvar ördüm.

90 dakikada 30 x30x200 Cm köşe duvar ördüm Smile Ufakcık yer ne kadar uğraştırdı yaw Smile Düz duvarda bişi yokSmile

Yarın tatil yapıyorum Smile Cumartesi pazar açıköğretim sınavı var .Sınavlardan sonra çalışırmıyım bilmiyorum Smile Garaj yapağını ya 3 kanat yapacagız. Yada Saç kepenk olacak.

Hayırlısı diyelim Smile Aslında bı gazla otomatikte yaptırırım da gerenk yok Smile Çok para gidiyor ona (700-1500 Arası)

Saç kepenk yaptırıp motor falan ekleyebiliriz sonra....

RE: Otomatik Garaj Kapısı ve Garaj için Tavsiyeler - ufuksaka - 06-04-2012 10:23 AM

bayram şu şekilde olabilirmi bilmiyorum ama basit ven uygun olacagı kesin bi kaç eklemey olabilir her halde

pvc kapıyı kutu profil den yapıp üzerini pvc lambiri ile kaplayabilirsin
vinç inşaatlarda kullanılan basit viçlerden olabilir fiyatlarıda uygun
kapı mesafesinden 20 cm kadar dışarıya makara
kapının iki kenarına yukarıya doğru dönebilecek menteşe piyasada mevcut
kenarlara kapının oturması için bi kaç köşebent

taktir sizin Smile
[Resim: garaj_kap_s.jpg]
jpg upload

RE: Otomatik Garaj Kapısı ve Garaj için Tavsiyeler - becoca - 06-04-2012 10:43 AM

kapı üsten sabit olacak galiba. Alt tarafı üste kalkacak. Bi nevi araçlarımızın bağajları gibi ? Doğru mu anlamışım ?

RE: Otomatik Garaj Kapısı ve Garaj için Tavsiyeler - ufuksaka - 06-04-2012 14:04 PM

evet menteşeler yukarıya takılacak vincin halatı kapının altına bağlanıp yukarıya çakecek kapatırkenden tersi olacak

RE: Otomatik Garaj Kapısı ve Garaj için Tavsiyeler - becoca - 06-04-2012 23:08 PM

Ufuk Abi dediğin sistemde yer sıkıntısı var. (Kaldırım 1 metre anca.) Bu şekilde yola çok çıkıntı olduğu için yapamayacagız.

Şimdi maket yapıp biraz kurcalayacağım ne yapılabilir diye.

4 5 parca yapıp Tavanın ustüne açılmasını düşünüyorum. Onda da sıkıntı var.

Söyle ki vinçle yukarı çekeriz.İnmesi için kapının en altına kapı ağırlığından fazla ağırlık sabitlenir. Makara geri sarınca kapı iner.Buraya kadar sıkıntı yok.Ancak kilit meselesi var.Onu çözmem lazım.

Aklına başka fikir gelen varsa yazarsa sevinirim.

Garaj kapı genişligi 2.40 Yüksekligi 2.00(2,20 E kadar çıkabilir)

Ufuk Abi Linkteki Sisteme göz diktim Smile

Kramayer dişli ile yapabiliriz sanki bunu ?

Motoru tavana sabitleyeceğim. Linkteki gözüken demirli yere bende kramiyer koyacağım. Motor kapıyı çekip itecek.

Kilit e gerek kalmayacak gibi (Motor stop edince dönmezse )

Birde motoru internette ne diye aramak lazım bulamadım Smile Fiyatlarına bakacaktim Smile
http://www.gmtotomasyon.com/seksiyonel.html

RE: Otomatik Garaj Kapısı ve Garaj için Tavsiyeler - Emrah Demir - 07-04-2012 00:31 AM

bayram verdiğin ölçülerde ve bnm aklımdaki br fikri autocad'da çzip eklicem buraya umarım beğenirsin

RE: Otomatik Garaj Kapısı ve Garaj için Tavsiyeler - becoca - 07-04-2012 00:35 AM

[Resim: garajkaps.jpg]

Uploaded with ImageShack.us

Ufuk abi olay bu şekilde olacak.

İlk verdiğim link vardı ya Eleman bu şekilde yapmış.

Mekaniği çözdüm. Elektrik şemasında sıkıntı var. Yarımdı olursan çok makbule geçer Smile
(07-04-2012 00:31 AM)vatan24 demiş ki:  bayram verdiğin ölçülerde ve bnm aklımdaki br fikri autocad'da çzip eklicem buraya umarım beğenirsin

Eyw abicim. Bekliyorum.

Paylaştığım linktekinin mekaniğini çözdüm . Elektronik kısmı sıkıntılı.

Senin çizimide bekliyorum. Bakarız hangisi uyarsa ,kafamıza yatarsa ayarlarız Smile

RE: Otomatik Garaj Kapısı ve Garaj için Tavsiyeler - Emrah Demir - 07-04-2012 01:06 AM

biraz klasik olucak bayram.fakat ben yukarı açılması konusunda biraz teretütlüyüm. arkadaşın meganın üstüne düştü çünkü.yanlardada dışarı açılmasına karşıyım rüzgar çok sıkıntı yaratır ilerde.böyle yapmamın sebebi garajda işin olduğunda veya sürekli girip çıkman gerektiğinde zıppırt koca kanadı açman yeine bildiğin normal kapı açıcaksın. belki bunun üzerinede bir otomatik sistem düşünülebilir ama ileriyide düşünerek otomatik kapımın bakım ve arızalarınıda göz önüne al.ileride motor arıza verdiğinde veya benzeri bişey olduğun da kapı açamkta sıkıntı yaşayabilirsin.
eğer seninde aklında bişeyler varsa söyle çizeyim hem elinde bir örnek olur hem resim üzerinden daha yaratıcı şeyler bulabilirsin.

[Resim: 457g9.jpg]

[Resim: 457lx.jpg]

RE: Otomatik Garaj Kapısı ve Garaj için Tavsiyeler - becoca - 07-04-2012 13:06 PM

Çizimler için teşekkür ederim. Garajın uzunlugu 550 Cm

Şimdiki araçta sorun olmaz. Sedan araçta sorun yaratabilir.

Kapı genişligi 240 Cm

Kapı kanadı 80 Cm falan olması lazım 3 kanatta.

Aşırı rüzgar alan bir yer değil bizim burası.

Daha çok otomatik olmasını istiyorum.

Babamla konuştum taksit olursa Dükkanlardaki gibi otomatik kepenk yaptırabilir Smile

Elinde polisaj makinası olanlara sorum olacak.

Min dönüş hızı nasıl ? Kuvvetli mi ?Yoksa elle tutuğunda motor zorlanır mı ?

Motor yerine polisaj makinası bağlayabilirim.(Gerçe 2 yönlü mü değil mi bilmiyorum.)

İnşaat vinci baktım 175 Tl.

Neyse şimdili araştırmaya devam Smile Gidip biraz daha bakayım garaja yeni fikirler çıkar belki Smile

RE: Otomatik Garaj Kapısı ve Garaj için Tavsiyeler - Emrah Demir - 07-04-2012 13:14 PM

polisaj makinası fazla dayanmaz. sana düşük devirli yüksek torklu motor lazım.yani seninde baktığın 175 tl'liklerdenSmile

bence otomatik yapma derim bakımı masrafı çok olur. ve tutki bir arıza çıkardı. o an aracı ne içeri sokabilirsin veya dışarı çıkarabilirsin.
karar senin . ama ben manuel'den yanayım Smile

RE: Otomatik Garaj Kapısı ve Garaj için Tavsiyeler - ALİ BEDİR - 07-04-2012 14:02 PM

bencede otomatik kapı hoş olur ama ilerisini düşünürsen sıkıntı yaşarsın manuel en güzeli hatta yukarı doğru açılan kepenk gibi bişey takabilirsen hem kullanışı daha kolay olur.

Ha bide resim çekip yüklesen daha bi bilgi sahibi oluruz bakarsın sonra müşterin artar :bbl:

RE: Otomatik Garaj Kapısı ve Garaj için Tavsiyeler - becoca - 07-04-2012 18:54 PM

Şimdi söyle bir düşündüm.

Dükkanlara takılan kepenkten yaptıralım diyorum.

Sebeplerine gelince.

Vinç alınacak 175 TL

Uzaktan kumanda 50-100 TL

Kapı yapılacak (150-300 TL)

Sistem ya çalışacak ya çalışmayacak (Uğraşırken 50-100 Tl)

Hemen hemen 500 600 Lira civarı tutacak.

700 E falan Dükkanlardakinden yapılır.Elektrik kesilince kolu var onunla açılıyor onlar.

Arıza konusuna gelince araştırmak lazım.

Özellikle otomatik olmasını istiyorum. Sebebine gelince:araçla işim bittiğinde direk garaja koyayım dışarıda hiç durmasın.

Manuel olursa Çıkarttıktan sonra Akşamdan akşama koyarım garaja.Ettiğim masrafa deymez o şekilde de.

Biraz netten araştırma yapacağım otomatik kepenkler nasıldır bakayım.(çevremdeki dükkanlarda 8 yerde var 1 tanesi arıza yaptı(Garantisi yoktu 200 lira vermek istemedikleri için elle açıp kapatıyorlar)

Diğerleri en yenisi 1 senelik. içinde 7 8 senedir kullanan var.