Reklam Alanı
Yeni Cevap 

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
sıfır arac alırken ozurlu indirimi otv indirimi ile yardım
25-12-2009, 11:19 AM
sıfır arac alırken ozurlu indirimi otv indirimi ile yardım
arkadaslar iyi günler bobrek hastası olan annemim %91 oranında ozurlu raporu var. devletin tanıdıgı haklardan yararlanarak dacia sandero almayı dusunuyorum fakat net bir bilgi sahibi degilim. oncelikle aracın anahtar teslim fiyatından ne kadar indirim oluyor bunu ogrenmek istiyorum.ve diger avantajları nelerdir. mesela 5 yıl vergi olmadıgını vs duydum fakat net bi bilgi sahibi degilim .ayrıca belli bir miktar yakıt yardımı felanda yapıyormuş devlet otv oranıda yukselmiş diye duydum yani kısacası her kafadan bir ses cıkıyor:=))birde bedensel bir özür yok kimisi ozurlu plakalı olur arac diyor kimisi ozurlu plakası olmaz diyor. sizlerin yardımıyla net bi bilgi edinecegim kanısına vardım ve konuyu actım kısacası %91 iş goremezlik raporu ile sıfır bir dacia sanderoyu ne kadara alırım cevaplarsanız sevinirim saygılarımla .

su anda 16800 lira sanırsam sandero ne kadara ne sartlarda alabilirim saygılarımla
Bu kullanıcının gönderdiği tüm mesajları bul
Bu mesaji bir cevapta alıntı yap
25-12-2009, 13:56 PM
RE: sıfır arac alırken ozurlu indirimi otv indirimi ile yardım
KİNGGER
BENİM LOGANIMDA ÖZÜRLÜ PLAKALI OLARAK ALDIM 2006 YILINDA PROSÖDÜR OLARAK ŞÖYLE BİR YOL İZLEDİM. ÖNCE ( H) SINIFI BİR EHLİYET ALDIM. SONRA ÖZEL TERTİBATLI ARAÇ KULLANABİLİR YAZILI BİR HEYET RAPORU ALDIM. BAYİİ YE GİTTİM BANA 0 SIFIR ÖTV ÖDEYECEĞİMİ SÖYLEDİLER. ARABA FİYATI ÜZERİNDEN DEĞİLDE PROFORMA FATURA ÜZERİNDE %37 İNDİRİM YAPILDI. SONRA KDV EKLENDİ ARABANIN ANAHTAR TESLİM FİYATI ÇIKTI.
25-12-2009, 14:01 PM
DEVAMI
SENİN DURUMUN İÇİN İSE BİLDİKLERİM ŞU:
%80 VE ÜZERİ İŞ GÖREMEZLİK (FİZİKSEL YOKSUNLUK) RAPORU ALMAN LAZIM ÖNCE. BİR VEYA 2 KİŞİ ŞÖFER OLARAK GÖSTERİLMELİ EN AZ B SINIFI EHLİYETLİ OLACAK. aRACI RUHSATTA YAZAN ŞÖFERLER DIŞINDA KİMSE KULLANAMAZ. KULLANIRKEN YAKALNIRSA ARABA BAĞLANIR VE ÖDENMEYEN ÖTV TUTARI FAİZİYLE TALEP EDİLİR. ARABAYI 5 YIL BOYUNCA SATAMAZ DEVREDEMEZSİN. MTV VERGİSİNDEN MUAFTIR AYRICA.
25-12-2009, 14:05 PM
ARACIN RAPOR ALINAN KİŞİYE TESCİLİ ZORUNLUDUR. KREDİ KULLANACAKSANIZ ÖZÜRLÜ BİREY ADINA KREDİ KULLANMALISINIZ. ASLINDA ÇOK GİBİ GÖRÜNEN BU PROSÖDÜRLER HEP ÖZÜRLÜ HAKLARINI KORUMAK VE YANLIŞ AMAÇLA KULLANILMASINI ÖNLEMEK ÜZEREDİR. 5. YILDAN SONRA ÖTV ÖDEMEDEN SİVİL KİŞİLERE SATABİLİRSİNİZ. ORADA DA MALİYEDEN İZİN YAZISI ALINACAKTIR. BU DURUMDA OLUPDA ARABA ALAN KİŞİ HİÇ BİLMİYORUM. ANCAK SAKATLAR DERNEĞİ GİBİ DERNEKLER SANA YARDIMCI OLURLAR BANA OLMUŞLARDI.
25-12-2009, 14:06 PM
hocam tsk ederim.. plaka ozurlu plakası oluyormu peki .. birde bu hesaplama olayını anlayamadım Sad( 16800 su anda dacia sanderonun anahtar teslim fiyatı bana kaca gelicek simdi?
25-12-2009, 14:07 PM
birde annemin uzerine alacam ben %91 işgoremez raporu var fakat ehliyeti yok ehliyeti olması şartmı
30-12-2009, 15:43 PM
kİNGGER:
ARABA ANNEYİN ÜZERİNE OLACAK AMA ŞÖFER OLARAK 1. DERECEDEN BİR AKRABASI YAZILACAK VEYA ŞÖFER TUTULACAK VE SİGORTASI ÖDENECEK. YANİ ANNENİNİZİN EHLİYET SAHİBİ OLMASINA GEREK YOK. ARACIN PALAKISININ ÖZÜRLÜ OLMASI SENİN LEHİNE OLUR. PARK OLAYINDA AYRICALIK VE MUAYENEDE ÖNCELİK GİBİ AMA BİLDİĞİM KADARIYLA SİZDE İSTEĞE BAĞLI.
08-01-2010, 17:25 PM
36.000 ytl değerli bir araç ne kadara gelir bana özürlü plakalı olacak hesaplamayı bilmiyorumda yardımcı olursanız sevinirim
13-01-2010, 14:54 PM
36 000 TL CİVARINDAKİ BİR ARABANIN ÖTV İNDİRİMLİ FİYATI YAKLAŞIK OLARAK -25 500 - 26 000) CİVARINDA ÇIKAR.
14-01-2010, 01:09 AM
%37 ozaman ötv saol mehmet
20-08-2010, 00:32 AM
33.000 ytl değerli bir araç ne kadara gelir bana özürlü plakalı olacak %96 özürlü dedem hesaplamayı bilmiyorumda yardımcı olursanız sevinirim
20-08-2010, 01:29 AM
Engellilere Araç Alımında Sağlanan Vergi İndirimi

4760 Sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanununda 5228 sayılı Kanun ile yapılan değişiklikle 31.07.2004 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere engellilere taşıt araçlarının satın alınması sırasında bazı vergisel avantajlar sağlanmıştır.

Yapılan düzenleme ile sakatlık derecesi % 90 ve daha fazla olanlar engellilerin bazı taşıt araçlarını özel tertibat yaptırılması şartı olmaksızın Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ödemeden satın alabilmelerine imkân sağlanmıştır. Buna göre, Özel Tüketim Vergisi Kanununa ekli (II) sayılı listede bulunan taşıt araçlarından motor silindir hacmi 1.600 cm³’ü aşmayan binek otomobilleri, motor silindir hacmi 2.800 cm³’ü aşmayan kamyonet, pikap vb. eşya taşımaya mahsus taşıt araçları ile motosikletlerin sakatlık derecesi % 90 veya daha fazla olan malul ve engelliler tarafından ilk defa yetkili satıcı veya galeriden satın alınmasında ÖTV tahsil edilmeyecektir.Ancak,engelli mükelleflere tanınan bu hak beş yılda bir defa kullanabilecektir.Beş yıl geçmeden yeni bir taşıt alan engelli ÖTV ödemekle yükümlü olacaktır

%37 indirim oluyor arkadaşım aracda 1600cc yi geçmemek kaydıyla

yani 33.000tl olan bir arac ;

12.210 tl indirim oluyor

yani 20.790 tl oluyor aracın fiyatı

http://www.daciakulubu.com

VATAN AŞKI MAYA GİBİDİR; SÜTÜ BOZUK OLANLARDA TUTMAZ!
20-08-2010, 04:29 AM
teşekkür ederim ertuğrul arkadaşım yardımcı olduğun için sağolasın birde tam olarak nasıl hesaplayabilirim açıklamalı öğretebilirmisin hesaplamayı tekrar teşekkürler kolaygelsin
21-08-2010, 11:13 AM
liste fiyatının % hesabıyla ötv oranını düşürüyorsun

33.000 tl nin %37 si 12.210 tl yapıyor

bunuda liste fiyatı olan 33.000 tlden cıkarınca ötv muhaf fiyat ortaya cıkıyor

20.790 tl

http://www.daciakulubu.com

VATAN AŞKI MAYA GİBİDİR; SÜTÜ BOZUK OLANLARDA TUTMAZ!
19-09-2010, 03:20 AM (En son düzenleme: 19-09-2010 03:21 AM KoxaLbuyuk.)
Merhabalar. babamın %60 özürlü raporu var felçli. elleri sağlam ayakları değil ayrıca babamın sağ gözü tamamen kör çocukluğundan beri bu yüzden hiçbir türlü ehliyet alamıyor. peki bizde bu ötv muhafiyetinden yararlanabiliyormuyuz.
Şimdiden Teşekkürler
22-09-2010, 21:28 PM
Ertuğrul TAKIR demiş ki:liste fiyatının % hesabıyla ötv oranını düşürüyorsun

33.000 tl nin %37 si 12.210 tl yapıyor

bunuda liste fiyatı olan 33.000 tlden cıkarınca ötv muhaf fiyat ortaya cıkıyor

20.790 tl

Merhabalar. babamın %60 özürlü raporu var felçli. elleri sağlam ayakları değil ayrıca babamın sağ gözü tamamen kör çocukluğundan beri bu yüzden hiçbir türlü ehliyet alamıyor. peki bizde bu ötv muhafiyetinden yararlanabiliyormuyuz.
Şimdiden Teşekkürler
23-09-2010, 19:35 PM
arkadaşlar, ben çocoğumun adına 05.07.2010 tarihinde stepway aldım. Benim çocuğum % 93 raporlu. Çocuğum yatalak. tabi ehliyeti de yok. Aracı çocuğumun adına aldım. ( Vasi kararı ile ). % 90 ve üzeri raporu olan engelinin adına araç alabilirsiniz. Engelli aracı kullanamayacağından 3.dereceye kadar olan ( Kan bağı olan ) akrabaları kullanabiliyor. Çocuğumun adına almış olduğum aracın ruhsatında da yazıyor.% 90 nın altındaki raporlar da ise engellinin H sınıfı ehliyeti olması lazım ve Özür durmuna görede araca aparat takılması lazım. Bu konuyu ben çok araştırdım. Bilgilerimi sizlerle paylaşmak istedim. Saygılarımla.
23-09-2010, 23:02 PM
ibrahim arkadaşımıza katılıyorum.benimde aracım kayın babamın üzerine özürlü plakalı.babamızın yüzde 96 özrü var.omur ilik felçli.aracı 3. dereceye kadar akrabaları kullana biliyor.araçta kendisinin olması şart deyil.yüzde 90 sanın altındaki derecelerde ise aracı sadece ruhsat sahibi kullana biliyor başkası kullanamaz.özür derecesine göre aracın indirimi degişiyor.hastaneden alınan rapor önce maliyeye gidiyor onaylanırsa arac öyle veriliyor.biz ocak 2010 logan mcv 7 kişilik aracımızı 32000 yerine ötv siz 22700 aldık......selamlar....

35 R 2816 LOGAN MCV 1.5 DCİ KARABAĞLAR İZMİR
10-08-2011, 10:14 AM
merhabalar,
özürlü indirimiyle ilgili bir iki şey danismak istiyorum.
ailemde psikolojik rahatsızlığı olan 1.ve 2. dereceden akrabalarım var.
birinin iş görmezlik raporu var.bu raporu aldığı için askerede gidemedi.
aranızda bu durumda araç alan var mı veya bildiğiniz birileri var mı acaba?

psikolojik rahatsızlık üzerinden alınan aracı 3.dereceden akrabalara kadar kullanım hakkı oluyor mu?

bu şekilde alınan araca özürlü plakası mı takılıyor ve araç 5 yıl dolmadan satılmak istense(maddi sıkışıklık - özürlü sahsın vefatı vs vs)satılamaz mı?

saygılar,
12-08-2011, 15:37 PM
ötv szi sıfır araç alırken ılk önce bayıyle pazarlık yaparken ötvsız alacagınız hususunda bılgı vermeyın
pazarlıgınızı yapın o fıyattan ındırım sağlatın(%37)
gereklı işlemlerı bayı anlatıyor zaten.
Yeni Cevap 

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar):
6 Ziyaretçi

En Üste Dönİçeriğe Dön